Favori Sitelerin Sahte IPlerine Dikkat Edin!

Bir çoğumuz bir takım nedenlerden bazı web sitelerinin IP adreslerine ihtiyaç duymuşuzsdur. Bunun için yapılan ilk iş  google.com’a girip örneğin: “farmville IP” yazıp aratmak olabilir. Eğer böyle birşey yapacaksanız hemen durun! Eğer yaptıysanız da ya ilgili IPnin gerçek olup olmadığını teyit edin edemiyorsanız gidip şifrenizi değiştirin.  Neden mi?

Çünkü internet sahtekarları bu tür anahtar kelimeleri bir araya getirerek sahte web siteleri açabiliyor. Siz yukarıdaki gibi bir arama yapıp bulduğunuz ilk IP’den giriş yapmayı denediğinizde orijinal sitenin aynısıyla karşılaşıyorsunuz ve farkında olmdan şifrenizi giriyorsunuz. Site sizin şifrenizi alıp kaydediyor ve orijinal siteye yönlendirebiliyor. böylelikle şifreniz uçmuş oluyor.

Özellikle kurumsal web sayfalarında (ör: bankalar,  on-line alışveriş siteleri vb.) bu konuya dikkat edin. Sürekli kullandığınız siteleri favorilerinize ekleyin ve hep oradan kullanın. Böylelikle farkında olmadan hatalı yazma durumunda madur olmazsınız.  Zira ” google.com” a benzeyen isimlerde açılan siteler ihya oluyor…

aman dikkat!

Bunu da okuyabilirsin:  PageRank Nedir? (SEO Terimleri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.