Bir “Mp3 çalar” Araştırma Hikayesi

Son zamanlarda seyahatlar sırasında yoldaş olsun diyerek bir mp3 çalar alayım dedim. Bu benim için önemli bir karar çünkü her ne kadar takip etsemde alırken çok seçiciyimdir. Tüketim çılgınlığına çok karşıyım biliyorsunuz 🙂

Mp3 çalar arayışım böylece başladı. Aradan biraz süre geçti yaklaşık 3ay kadar oldu. Ben hala arıyorum! Önceleri hafiften bir araştırma olarak başladı. Dedim acale etmeyeyim yeni modeller çıkar fiyatlar ucuzlar dedim ama olmadı! Aslında oldu da sonu gelmedi bir türlü… Bir sürü alışveriş sitesine girdim:

www.hepsibuada.com
www.ereyon.com.tr
www.koysepete.com
www.yeterkiiste.com
www.shobbo.com

özelliklerine baktım karşılaştırdım. Çok güzel karşılaştırma siteleri var onlara girdim:

www.akakce.com
www.kimdeucuz.com
www.teknofiyat.com

Bir sürü özellik öğrendim kafam allak bullak oldu. Sonra durdum ve kendime sordum “ben ne istiyorum?“. Sonra bir liste çıkardım:

 1. Radyosu olsun.
 2. Mp3 çalsın.
 3. Ses kalitesi iyi olsun.
 4. Usb 2.0 olsun.
 5. Şarkı sözleri ve ID taglarını göstersin.
 6. Video dosyalarını gösterirse fena olmaz.
 7. Pili uzun süre dayansın.
 8. Bellenim güncellemesi yapılabilsin.
 9. Aksesuarları da kaliteli olsun.
 10. Ucuz Çin malı olmasın.
 11. Boyutları makul olsun ve hafif olsun.
 12. Kayıpsız format olan ogg ve vorbis dosyalarını desteklesin.
 13. Hafizası artırılabilir olursa fena olmaz.
 14. Dışarı ses verebiliyorsa da iyi olur.

Bu kriterleri kafama yerleştirip yola koyuldum. Şimdi bunları irdeleyeceğim ama elediğim markadaları burada yazmayacağım ne olur ne olmaz en sonunda seçtiğim marka ve modeli yazacağım.

Gelelim neler olduğuna…

Öncelikle piyasada kafayı karıştıran çok marka var. Fiyatı nispeten daha ucuz olan bu modeller oldukça vaktimi aldı. Atılımcı firmalar Çin‘de üretilen ucuz yollu aletleri ithal edip üstüne kendi markalarını yapıştırıp piyasaya sürüyorlar. Sonuçta bunlar da mp3/mp4 çalıyor ama malzeme kalitesi, kulaklık ve ses kalitesi olarak liste başına yerleşmiş markalara yaklaşamıyorlar bile. Emin olmamakla birlikte pil ömrü ve yazılım kalitesinde de problemler olabilir.

Ayrıca kaliteli mp3 çalarlarda “radyo” da bulunmuyor. Yurt dışında radyo ne kadar yaygın bilemiyorum ama ben günde 2 saate yakın radyo dinliyorum. Açıkçası radyoyu “olmazsa olmaz” olarak görüyorum. Söylemek istediğim mevzu da şu ki; radyo kalitesi de çoğu zaman sınıfta kalıyor.

Tavsiye:  Haydi Podcast Festivali'ne!

Bilyorsunuz bu tür teknolojik aletlerin menü yazılımlarının kalitesi de çok önemli. Rahat kullanılamayan bir cihazı kim ister ki?… Bir yazılımcı olarak kaliteli yazılımların da az parayla olmadığını biliyorum. Yani ucuz mallardan uzak durun demeye getiriyorum aslında sözü. Fakat bu benim fikrim. Kaliteden ödün vereyim aylarca beklemeden bir müzik yoldaşım olsun diyorsanız ona sözüm yok.

Bu hikaye böyle sürüp gidiyor 🙂 Ben sonunda karar verebildim. Benim seçimim budur:

NEXT&MEiZU YE-M6 4GB
next meizu

Bu mp3 çalar gerçekten güzel. Bu da Çin malı ama kaliteli bir ürün. Diğerlerinde olmayan ogg ve vorbis çalabilmesi, uzun giden pili, boyutları, ekran pikselleri çok iyi. Radyosu da var. Eğer video da oynatsın istiyorsanız bunu tavsiye ederim.

Eğer video özelliği olmasın deseydim de şunu alırdım: 

CREATIVE ZEN STONE PLUS 2GB
Zen StonePlus

Bu ürün o kadar ufak ki zaten “çakıltaşı” olarak isimlendirilmiş. Avucunuzun içine sığabiliyor. Kulaklık ile orantılarsanız zaten resimden de anlayabilirsiniz. Taşınması olduça pratik ve 2gb ile çok müzik taşıyabilirsiniz. Fiyatı biraz pahalı gelebilir ama hakediyor diyorum ben.

Son olarak; ne yaparsanız yapın bu ürünler 3-5 seneye kadar kullanılmaz hale geliyorlar. Ya entegre pilleri bitiyor ya kayboluyorlar ya kullanmaktan bozuluyorlar veya yeni modellere eklenen özellikler bu ürünleri bir kenara atmamıza neden oluyor. Bunu da unutmayın.

hoşçakalın.

 

 

12 Cevaplar

 1. İsmail Dümb&uu dedi ki:

  Cowon demiştiniz bikaç hafta önce bi yazınızda , burada adını bile anmamışsınız !. Fikirleriniz değişti mi acaba ? değişti ise neden ? teşekkür ederim .

 2. burcin dedi ki:

  cowon benim buradaki sınıflarımı aşıyor ekonomik olaraktan. O bakımdan burada yer vermedim ama o ürünün de arkasındayım.

 3. Pitekantropus dedi ki:

  Aslında çeşit çıktıkça insan ne alacağını şaşırıyor.Hala aldınız mı bilmiorum ama sizi kesecek tek şey mpeg4 player gibi gözüküyor. (:
  Çünkü çok fazla şey arıyorsunuz onları da bir mp3 player'da bulmak çok zro.Bulsanız dahi fiyatlar uçuk olabiliyor.Mpeg4 player alıp orada yazdığınız özelliklerden daha fazlasından da yararlanabilirsiniz.Ses konusunda iki mp3 player eskitmiş biri olarak (biri 1 hafta önce bozuldu minton marka) diyebiliim ki çok kaliteli bir marka almadıkça fazladan kulaklık alın.Üç sene önce 17 ytl'ye philips hoparlör aldım.Hala maşallahı var. (:

 4. merve dedi ki:

  ya ben mp3 çalar hakkında hiçbirşey bilmiyorum megabayt cigabayt falan soruyolar bana yardım edin

 5. rose dedi ki:

  arkadaşım büyük bir salaklıkla next meizu mp4 ümün kulaklığını buozdum napmam lazım üstelik hediye idi annem duyunca öldürecek beni acil yardımmm.glzks_113@hotmail.com

 6. Ahmet sancak dedi ki:

  Tespitleriniz güzel. Bana şahsen alışveriş sitelerinde öncelikle http://www.ucuzu.com u kullanıyorum. Gayet de memnunum. herkese tavsiye ederim.

 7. spot dedi ki:

  creative alırsan kesinlikle memnun kalırsın , gerçi konu 2007’nin konusuymuş :))

 8. burcin dedi ki:

  olsun konu güncel her zaman…
  ben Creative Zen 16GB kullanıyorum. Ekranının kolay çizilmesi dışında hiçbir sorun yok tıkır tıkır süper bir alet. Yeni modellerinde ekranı da güçlendirmişlerdir tahminen.

 9. Wedat dedi ki:

  teşkkürler.
  Şu siteleri de kesinlikle tavsiye ederim arkadaşlar..

  http://www.indirimelinizde.com
  http://www.esiparislerim.com
  http://www.trendymarka.com

 10. burcin dedi ki:

  2011 itibariyle bu konuyu tekrar ele aldım. Yeni yazımı da okuyun mutlaka:
  http://www.burcinyazici.com/mp3-calar-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-1088.html

 11. ucuz parfüm dedi ki:

  sony’yi tek geçerim

 12. aguzel dedi ki:

  teşkkürler.
  Şu siteleri de kesinlikle tavsiye ederim arkadaşlar..

  http://www.karsilastir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.